Laito wspiera kursy językowe dla gości z Ukrainy

Laito wspiera kursy językowe dla gości z Ukrainy

Ponad sto osób z Ukrainy – zarówno dorosłych, jak i dzieci – uczy się bezpłatnie języka polskiego i angielskiego w Łomiankach od kwietnia 2022 r. Siedemdziesięcioro dorosłych korzysta z nauki języka polskiego, a ponad trzydzieścioro ukraińskich dzieci uczy się języka angielskiego. Prócz zajęć stacjonarnych rozpoczynają się właśnie zdalne zajęcia językowe dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Angloschool i Laito lokalnie wspierają gości z Ukrainy mieszkających w Łomiankach w nauce języka polskiego i angielskiego. Przy siedzibie szkoły Angloschool został też uruchomiony bezpłatny hotspot Wi-Fi, z którego może skorzystać każdy.

Hotspot Wi-Fi dla każdego

– Na terenie szkoły i wokół jej budynków uruchomiliśmy dla wszystkich nieodpłatnie możliwość skorzystania z dostępu do internetu światłowodowego za pomocą Wi-Fi – opowiada Piotr Heintze, dyrektor w Angloschool. – Dzięki temu każdy może bez żadnych kosztów połączyć się z szybkim internetem, przeczytać ofertę szkoły, zapisać się na zajęcia językowe lub zwyczajnie pobuszować w internecie. Jest to możliwe dzięki świetnym warunkom współpracy, które zaproponowała nam firma Laito, lokalny dostawca internetu działający na terenie Łomianek. Próbowaliśmy zainteresować wcześniej tym projektem innych dostawców internetu światłowodowego działających zarówno globalnie, jak i lokalnie na naszym terenie, ale bez rezultatu. Zaprezentowanie pomysłu przedstawicielom Laito spotkało się z ich natychmiastową i entuzjastyczną decyzją o rozpoczęciu współpracy, z której jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje Piotr Heintze.

Stacjonarne kursy polskiego i angielskiego

Większość dorosłych „uczniów” – przeważnie matek z dziećmi, które musiały uciekać z Ukrainy przed wojną – woli oczywiście przychodzić na zajęcia stacjonarne. Tu mogą się skupić na nauce, szybciej konsultować się w sprawie tłumaczenia z polskiego na ukraiński poszczególnych słów i zwrotów. A prócz samej konwersacji, mogą też poprosić na przykład o przetłumaczenie lub pomoc w wypełnieniu jakiegoś wniosku lub pisma urzędowego. Mamy, które przychodzą na zajęcia ze swoimi dziećmi są też spokojniejsze wiedząc, że ich dzieci – zamiast siedzieć w domu – w czasie ich nauki również biorą udział w grach i zabawach dopasowanych do ich wieku. Korzystają z bezpłatnego internetu, łączą się i grają w kahoot, quizy językowe, oglądają śmieszne filmiki na YouTube.  A wszystko to pod opieką native speakerów – takich jak Jacob Sisson, który po swojej pracy w Warszawie przyjeżdża do Łomianek na zajęcia. Dzięki temu dzieci mogąc oderwać się od trosk dnia codziennego i nie myśleć o wojnie w Ukrainie. Pani Tatiana rozpoczęła naukę polskiego w Angloschool 14.04.2022 r. Jeszcze tego samego dnia zarejestrowała również swojego syna na angielski dla dzieci z Ukrainy z native speakerem.

– Te bezpłatne kursy językowe dla gości z Ukrainy w Łomiankach to dla nas bardzo ważna sprawa . Warto uczyć się języka polskiego z nauczycielem – uważa Pani Tatiana. – Samodzielna nauka języka jest bardzo trudna. Z nauczycielem jest to ciekawe i łatwe, można usłyszeć poprawną wymowę słów, powtórzyć je tyle razy, ile trzeba.

Bezpłatne kursy hybrydowe i internetowe

Dzięki możliwościom błyskawicznego przesyłania dużej ilości internetowych danych oraz dostępu do platform edukacyjnych szkoła uruchomiła właśnie bezpłatne zdalne zajęcia dla swoich kursantów.

– Przez ostatnie dwa miesiące okazało się bowiem, że część naszych kursantów z różnych względów zmienia miejsce zamieszkania. Przeprowadza się w inne miejsca kraju i traci możliwość nauki języka, ale pyta nas, czy nie mogliby kontynuować jej w naszej szkole zdalnie – opowiada Piotr Heintze. – Dlatego zdecydowaliśmy, że skoro mamy tak doskonałe możliwości dostępu do światłowodowych łączy zapewnione przez Laito, musimy to wykorzystać i stworzyć możliwość zdalnej nauki języków dla naszych przyjaciół z Ukrainy.

Efektem tego jest start bezpłatnego programu zdalnego nauczania języka polskiego dla wszystkich chętnych Ukraińców. Kurs ten trwa od 18 maja do końca czerwca.

– Przyjechaliśmy do Łomianek na początku marca z obwodu dniepropietrowskiego – opowiada Pani Alina, również kursantka Angloschool. – Polacy cały czas bardzo nas wspierali. Począwszy od wolontariuszy z Chełma aż do teraz każdy Polak spieszy nam z pomocą, za co dziękuję Polakom. Nigdy nie zapomnimy Waszej życzliwości. Wielkie podziękowania dla naszej lektorki, Pani Agnieszki Heintze, za ciekawe spotkania i ciepłe przyjęcie oraz dla dyrektora Piotra Heintze, który organizował takie zajęcia dla Ukraińców. Dzięki nim nauczyłam się wielu nowych i ciekawych rzeczy i mogę pomóc swojemu dziecku w lekcjach, a dostęp do internetu jest dla nas oknem na świat – dodaje Pani Alina.

Angloschool i Laito pomagają gościom z Ukrainy w nauce języków

W planach Angloschool ma już oczywiście cały grafik kursów wakacyjnych. Będzie on obejmował zarówno naukę języka polskiego dla dorosłych, jak i naukę języka angielskiego dla dzieci z Ukrainy. Zajęcia wakacyjne mają się natomiast odbywać głównie w formie hybrydowej lub całkowicie za pośrednictwem internetu. Szkoła stara się o dofinansowania na realizację tych działań przez instytucje publiczne oraz rządowe, ale póki co bez efektu. Wszystkie podejmowane inicjatywy są finansowane ze środków własnych, a całe opisane wsparcie językowe dla gości z Ukrainy jest możliwe dzięki zaangażowaniu i współpracy dwóch lokalnych firm działających w Łomiankach. Są nimi szkoła językowa i niepubliczna placówka oświatowa posiadającej akredytację Ministerstwa Edukacji i Nauki Angloschool oraz Laito – dostawca internetu światłowodowego, który łączy globalnie, ale działa i wspiera lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne i sportowe.

Są jeszcze wolne miejsca na bezpłatne kursy języka polskiego dla osób dorosłych i młodzieży oraz na lekcje angielskiego dla ukraińskich dzieci. Na zajęcia najlepiej zgłaszać się internetowo, korzystając na przykład z linku Angloschool . Szczegółowe informacje na temat nauki w języku polskim i ukraińskim można też znaleźć na profilu facebookowym.

A jeśli ktokolwiek ma problem z dostępem do internetu, żeby wysłać zgłoszenie lub chce skorzystać z bezpłatnego zasięgu Wi-Fi w innym, dowolnym celu, zapraszamy na ul. Warszawską 61A w Łomiankach, gdzie działa hotspot Wi-Fi z internetem światłowodowym dostarczanym przez Laito.
K.K.